Galeria 2013

XXI Turkowskie Prezentacje Teatrów Ulicznych TURKOSTRADA 03.05.2013

„Turkostrada” w deszczu.


 


            Pogoda nie sprzyjała tegorocznej edycji „Turkostrady” w dniu 3 maja. Niska temperatura a przede wszystkim ciągłe opady deszczu nie sprzyjały spacerom i rekreacji na świeżym powietrzu.


Pogoda nie wystraszyła zaproszonych artystów, którzy mimo dokuczliwego deszczu gotowi byli do odegrania przed publicznością swoich ról.


Na tych mieszkańców naszego miasta, którzy mimo wszystko zdecydowali się wyjść z domu czekały bardzo atrakcyjne przedstawienia.


Niezwykle atrakcyjna była parada ulicami miasta rozpoczynająca 21. Turkowskie Prezentacje Teatrów Ulicznych, chociażby tylko z tego powodu, że prowadził ją TUR (maskotka tegorocznych prezentacji) wykonany przez uczestników warsztatów lalkarskich pod fachowym okiem aktorów z Akademii Wyobraźni z Wrocławia. Niezwykłe też było otoczenie naszej maskotki a to za sprawą dzieci z teatrzyku „Szpilka” ze Szkoły Podstawowej nr 1 , które niosąc niezwykle bogato ozdobione parasole utworzyły łąkę dla naszego TURA. Pozostałymi  uczestnikami parady byli członkowie capoeiry grający na bębnach, aktorzy teatru „A3” czyli nos, ręka, oczy i uszy ogromnych rozmiarów, a także tancerki i śpiewaczki no i Pan z wózkiem dziecięcym, którzy zaprezentowali się w scence ulicznej przed hotelem „Arkady”. Jak w każdej prawdziwej paradzie teatrów ulicznych nie zabrakło szczudlarzy, którzy zawsze mogą liczyć na sympatię napotkanych przechodniów. Na szczudłach maszerowali aktorzy teatru AKT po postaciami przepięknych wielobarwnych motyli i młodzież z MDK przebrana w stroje klaunów i wygrywająca na różnego rodzaju przeszkadzajkach.


            Na parkingu przed Klubem „Barbórka” A3 Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń Hajnówki kontynuowali artystyczne działania uliczne pt. „Zmysły”- absurd sytuacji i komizm w barwnej formie zmysłów: stepujących gałek ocznych, wirujących uszu, nosa i dłoni.


Natomiast na schodach przed hotelem „Barbórka” została opowiedziana „Historia starego kredensu” przez teatr Falkoshow z Krakowa. Ten spektakl był dowcipną opowieścią o zwyczajach rycerskich i o tym, że siła i odwaga to nie wszystko.


Kolejnym punktem programu był teatr lalkowy Akademia Wyobraźni z Wrocławia. Aktorzy przy pomocy lalek zaprezentowali spektakl pt. „O tym jak bieda tańczyła” pokazując świat ludowej sprawiedliwości, w którym dobro jest nagradzane a zło piętnowane. Scenariusz został  oparty na znakomitej opowieści Gustawa Morcinka „O ubogim szewcu i chciwym młynarzu”.


Na tegoroczną „Turkostradę” przybyli nasi starzy i wypróbowani przyjaciele czyli Teatr FORMY z Wrocławia” i Teatr AKT z Warszawy.


Pierwszy z nich przywiózł komedię garnizonową pt. „Kucharz na ostro”. Głównym motywem spektaklu były nietypowe ćwiczenia wojskowe i rywalizacja trzech kucharzy Polaka, Rosjanina i Niemca o to kto ugotuje lepszą grochówkę. Spektakl obfitował w mnóstwo groteskowych sytuacji, wciągał widzów w interakcję. Widzowie świetnie się bawili nagradzając aktorów gromkimi brawami. Aktorzy zrewanżowali się częstując wszystkich obecnych pyszną wojskową grochówką.


Teatr AKT zaprezentował się w autorskim pysznym nocnym spektaklu pt. „Sen Kustosza”.


Widzowie zaproszeni przez Kustosza do jego Muzeum Wyobraźni stają się świadkami szczególnego aktu tworzenia. Stosunek Kustosza do dzieł sztuki, którymi się opiekuje czyni go kreatorem, Artystą. Za jego sprawą wiele dzieł malarstwa ożywa na oczach widzów, aby jeszcze raz opowiedzieć swe niezwykłe historie. Z powodu deszczu aktorzy nie mogli wykonać akrobacji i ewolucji na śliskiej konstrukcji ale i tak spektakl był niezwykle atrakcyjny i bardzo gorąco przyjęty przez publiczność.


21. Turkowskie Prezentacje Teatrów Ulicznych przeszły do historii, a my marzymy o prawdziwie wiosennej i bezdeszczowej aurze w przyszłym roku.