W piastowskim grodzie. Życie w czasach Mieszka I

W piastowskim grodzie. Życie w czasach Mieszka I, to   kolejna inicjatywa, której realizacja rozpoczęła się 1 października w

ramach projektu „KulTURa. WIELKA sprawa w mały mieście”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w  programie  Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016. Pomysłodawcą i realizatorem tej inicjatywy jest  wspólnie z MDK  Zgromadzenie Wojów i Rycerzy Grodu Tura.

Projekt adresowany jest do ludzi młodych. Głównym jego celem jest m.in. inspiracja do zgłębiania historii Wielkopolski, która jest kolebką polskiej państwowości. W ramach projektu odbędą się warsztaty i pokazy rzemieślnicze, nauka szermierki oraz wykłady, po których uczestnicy zyskają podstawową wiedzę na temat swoich korzeni. To wszystko odbywać się będzie w sali MDK, a w przypadku sprzyjającej pogody w Parku im. Konstytucji 3 Maja. Pierwszą prelekcję połączoną z pokazem multimedialnym wygłosiła Martyna Stachowiak (archeolog sądowy i historyk sztuki).

Promocja inicjatywy pt. „W piastowskim grodzie. Życie w czasach Mieszka I”, w ramach projektu „KulTURa. WIELKA sprawa w mały mieście” odbyła się wśród uczniów z turkowskich szkół: gimnazjalistów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 4 i klas piątych i szóstych  Szkoły Podstawowej  nr 1. Młodzież bardzo aktywnie brała udział w spotkaniu. Przyniesione przez Tomasza Adamczewskiego ze Zgromadzenia Wojów i Rycerzy Grodu Tura przedmioty:  strój, kopia broni i wyposażenie rycerza wzbudziło ogromne zainteresowanie uczniów. Młodzi ludzie zachęceni przez Pana Tomka  stoczyli nawet kilka walk (mieczami służącymi wyłącznie do treningu dla początkujących). Uczniowie zadawali też Panu Tomkowi ciekawe pytania. Atmosfera udzieliła się także wychowawcom.

12 października , 2016

Dodaj swój komentarz